Nejeden začiatočník v používaní Linuxu má chaos z veľkého a stále väčšieho množstva distribúcií. Výber nie je ľahký, a hlavne preto vznikol tento článok. Nájdete tu výber 10 najdôležitejších distribúcií (a tiež je tu zastúpená BSD vetva v podobe FreeeBSD, najdôležitejšieho zástupcu BSD systémov), ktoré sú dobre udržiavané, pravidelne prinášajú nové funkcie a sú rozšírené po celom svete. Existuje veľmi veľa ďalších, inovatívnych a dobre použiteľných systémov, no nie každá distribúcia má tak silnú komunitu a dokumentáciu, ako uvedená desiatka.

 

  • UbuntuLinux MintPCLinuxOS sú vytvorené ako jednoducho použiteľné distibúcie, ktoré možno používať na prácu i zábavu bez potreby detailne poznať ich fungovanie. Ideálne tak pre začiatočníkov s Linuxom, ako aj pre začiatočníkov v používaní PC.
  • Slackware LinuxGentoo LinuxFreeBSD sú presným opakom. Vyžadujú zvládnutie dokumentácie a znalosti systému pre plnohodnotné používanie.
  • openSUSEFedoraDebian GNU/LinuxMandriva Linux sa nachádzajú svojim pôsobením niekde v strede. Ide o plnohodnotné systémy pre začiatočníkov, no sú vhodné a vyhľadávané aj pokročilejšími používateľmi.
  • CentOS je dlhodobo podporovaná distribúcia, výborná voľba pre tých, ktorí dajú prednosť úplnej stabilite a podpore pred najnovšími verziami programov.

Nie je možné povedať, ktorá distribúcia je tá najlepšia. Linuxové distribúcie sú väčšinou zadarmo, vďaka nízkej cene CD/DVD médií a virtualizácií si môže každý pohodlne vybrať systém podľa svojho gusta a podľa požadovaného nasadenia.

 

Zdroj: distrowatch